Hall of Fame

Check out the current members of the Mount Mercy Athletic Hall of Fame. Inductees are listed according to the year inducted, along with their sport or affiliation to Mount Mercy athletics.

1987
Leonard Ranson -- women's basketball coach (charter member)

1988
Mary Forret Bailey '80 -- women's basketball, softball
Mary Kay Stepanek Sollberger '79 -- women's basketball, golf, volleyball, softball
Rebecca Steele '76 -- women's basketball, softball
Anne Dolan Strellner '78 -- women's basketball

1989
George Elder '81 -- men's basketball
Jane Meyer '82 -- women's basketball

1990
Gina Schulte '83 -- women's basketball
Jane Steele-Bolt '81 -- women's basketball
Kevin Touhey -- men's basketball coach, athletic director

1991
Steve Shelby '85 -- men's basketball

1992
Theresa Dolan Winterof '80 -- women's basketball, softball
Dale Harrison -- faculty athletics representative (#1 fan)
Bobby Kintzel, Jr. '86 -- men's basketball

1994
LeAnn Tudor '85 -- women's basketball, softball
Chris Akers '86 -- men's basketball
Brian Litts '81 -- men's basketball

1996
LuAnn Campbell Schlafke '87 -- softball
Ann Lammers Wooldridge '87 -- women's basketball, softball

1997
Ellis Paige '86 -- men's basketball
Eric Stenberg '89 -- baseball
Ron Woeste '89 -- men's basketball

1998
Sister Mary Clementine Cashman -- Mustang booster & fan
Sherry Zieser Gaul '90 -- softball
Paige Klemetson-Grossman '90 -- volleyball
Julie Ganahl-Osterman '90 -- women's basketball, golf

1999
Kim Fensterman '91 -- women's golf
Lisa Funke Reid '91 -- women's basketball
Terry Schneekloth '91 - baseball

2000
Ron Harp '88 -- men's basketball
Kim Hutchins Knapp '92 -- softball
Tracie Helle Schmelzer '92 -- softball
Bob Timmons -- softball coach

2001
Cary Gruenwald '93 -- baseball
Greg Kearney '92 -- men's basketball, golf
Robin Bragg Menster '93 -- women's basketball
Jill Lammers Ridenour '93 -- softball
Dave Slifer -- women's basketball

2002
Amy Osenbaugh Brinkmeyer '94 -- volleyball
Casey Tauber '94 -- baseball
Doug Van Oort -- volleyball coach

2003
Peg Loecke Harbaugh '95 -- women's basketball
Angie Henderson Kurt '95 -- women's basketball
Lori Riha '95, '02 -- volleyball

2004
Roxanne Holsteen Kropf '96 -- volleyball, women's basketball
Dan Kuper '96 -- men's basketball
Corby Laube '96 -- men's basketball

2005
Penny Heins Cunningham '97 -- women's cross country, track & field
Jerry Drymon '97 -- men's basketball
Amilee Andersen Laube '97 -- women's basketball
Doug Thier '96 -- men's basketball

2006
Paula Ketchum '98 -- women's golf
Kim Riesberg Roberts '97 -- women's cross country, track & field

2007
Josh Keister '96 -- men's basketball
Don McCormick '71 -- athletics director, women's golf coach

2008
Eddie Wynne '00 -- men's golf, soccer

2009
Alicia Aho Voight '01 -- women's golf
Kristin Hogbin Volentine '01 -- women's golf

2010
Leslie Marshall Althoff '02 -- women's cross country, track & field
Dan Warne '02 -- men's soccer

2011
Alen Kudumovic '03 -- men's soccer
Lori Tesar Moss '96 -- softball, women's basketball

2011-12
Luke Franzenburg '04 -- baseball
Amy Marshall '04 -- women's cross country, track & field
Luke Slaymaker '04 -- men's golf
Meredith Austin VanderZee '04 -- women's basketball, track & field

2012-13
Jess Mueller Dean '05 -- volleyball, softball, track & field
Jason Drewelow '04 -- track & field
Justin Pegump '04 -- baseball
Jeremy Schlotterbeck '04 -- baseball

2013-14
Chad Greenlee '02 -- men's golf
Anthony Valera '07 -- baseball

photo